Počet výsledků: 19

Otevřít filtraci

Viscerální pleura, útrobní pohrudnice neboli poplicnice je část pohrudnice, která zevně pokrývá plíce. Viz také parietální pleura.

Viscerální leishmanióza, kala-azar neboli černá horečka je nejzávažnější ze tří hlavních forem leishmaniózy. Způsobují ji Leishmania donovani, Leishmania chagasi a Leishmania infantum. Infikované makrofágy jsou zaneseny do jater a sleziny, leishmanie se zde masivně množí a napadají další buňky. Bez včasné diagnózy a léčby postižený člověk umírá. Viz také viscerální, leishmanióza.

Viscerální peritoneum neboli útrobní pobřišnice je část pobřišnice, která pokrývá břišní orgány. Viz také viscerální, peritoneum, parietální peritoneum, .

Viscerální fascie (lat. fascia visceralis) je jedním ze čtyř typů fascie. Viscerální fascie vystýlá tělní dutiny (např. hrudní, břišní a pánevní) a obklopuje orgány, které se v nich nacházejí (např. srdce je obklopeno osrdečníkem neboli perikardem). Skrze tuto fasciální vrstvu k orgánům procházejí cévy a nervy. Viz také viscerální, fascie.

Viscerální znamená „útrobní“, „vnitřní“ nebo „týkající se vnitřností“. Příklady: viscerální fascie – fascie vystýlající tělní dutiny (např. hrudní, břišní a pánevní) a obklopující orgány, které se v nich nacházejí, viscerální leishmanióza – forma leishmaniózy postihující vnitřní orgán (nejprve játra a slezinu), viscerální peritoneum – část pobřišnice, která pokrývá břišní orgány, viscerální pleura – část pohrudnice, která zevně pokrývá plíce, viscerální tuk – typ tukové tkáně, která se ukládá v břišní dutině, apod. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz viscerální.

Viscerální tuk neboli viscerální tuková tkáň je typ tukové tkáně, která se ukládá v břišní dutině. Viscerální tuk se nachází v blízkosti životně důležitých orgánů, včetně jater, žaludku a střev. Může se také hromadit v tepnách. Viscerální tuk je někdy označován jako „aktivní tuk“, protože může aktivně zvyšovat riziko závažných zdravotních problémů. Pokud má člověk nějaké množství tuku na břiše, nemusí se nutně jednat o viscerální tuk. Může to být podkožní tuk, který je uložen těsně pod kůží. Viscerální tuk je uložen uvnitř břišní dutiny a není snadno viditelný (na rozdíl od podkožního tuku). Viz také tuky (lipidy), tuková tkáň, podkožní tuk.

Pleurální dutina, pohrudniční dutina neboli pleurální prostor je uzavřený prostor obklopující plíce. Tento úzký prostor je vyplněn tekutinou a ohraničen dvěma kluzkými membránami (blánami), odborně označovanými jako parietální pleura a viscerální pleura. Za normálních okolností po sobě tyto membrány hladce kloužou a umožňují rozpínání plic v hrudníku (a tím i dýchání). Při poranění hrudníku může vzniknout pneumotorax.

Suchá pleuritida (lat. pleuritis sicca) je forma zánětu pohrudnice, při které se v pleurální dutině netvoří pleurální výpotek. Při vzájemném tření zanícené parietální pleury a viscerální pleury o sebe (během dýchání) vzniká abnormální zvuk, který je slyšitelný pomocí stetoskopu a je označován jako třecí pleurální šelest. Viz také vlhká pleuritida.

Parietální pleura neboli nástěnná pohrudnice je část pohrudnice, která zevnitř pokrývá stěnu hrudní dutiny, tzn. nachází se „na vnitřní straně žeber“. Viz také viscerální pleura.

Pleurální plaky jsou ztluštělé oblasti pohrudnice (pleury). Často se vyskytují například u lidí, kteří byli někdy v minulosti dlouhodoběji vystaveni působení azbestových vláken. Viz také azbestóza, pleura.

Zobrazeno 1 až 10 z 19

Počet výsledků